Odessa – miasto kontrastów, które kryje wiele tajemnic. Część z nich jest ukryta pod ziemią. Jedną z najbardziej znanych atrakcji miasta i obowiązkowy cel wielu wycieczek są legendarne korytarze katakumb, w których nadal skrywane są sekrety dawnych lat. Mieszkańcy Odessy i turyści chętnie odwiedzają to miejsce, ponieważ sieć podziemnych korytarzy budzi duże zainteresowanie. Podziemia są również obiektem badań od wielu lat.

Początki

Katakumby te powstały w trakcie intensywnych prac budowlanych prowadzonych na początku XIX wieku w Odessie. Wydobywano z nich kamienne bloki, które służyły do wznoszenia budynków w całym mieście. Pierwotnie kamień pozyskiwano na stokach wzgórz, ale później rozwinęła się branża wydobywcza.

W ciągu trzydziestu lat powstał kompleks kopalń wapiennych. Tereny, na których obecnie znajdują się katakumby, były kiedyś kamieniołomami, w których pozyskiwano materiał budowlany. Dlatego Odessę nazywano „Żółtym Miastem”.

Szacuje się, że ogólna długość katakumb w Odessie wynosi około 2500 kilometrów. Pod koniec XX wieku kierowano uwagę na poważne problemy związane z warunkami inżyniersko-geologicznymi, ponieważ ponad 40% starej części miasta zostało zbudowane na obszarach, gdzie znajdowały się puste przestrzenie, co doprowadziło do ponad 100 osunięć ziemi.

Legendy odeskich katakumb

Te tunele są pełne fascynujących, a zarazem kontrowersyjnych legend i historii. Według jednej z tych opowieści, pod kamieniołomami w rejonie Nerubajskich katakumb żyje owłosiona postać i żywi się nietoperzami.

Inna legenda mówi o tym, że w latach 30. i 40. ubiegłego wieku mieszkaniec Nerubajska, kapitan statku handlowego, uratował portugalski statek, który miał wypadek u wybrzeży Hiszpanii. Portugalskie władze nagrodziły kapitana, wręczając mu model statku wytwarzany z czystego złota. Mężczyzna ukrył skarb w korytarzach kopalni. Na początku II wojny światowej kapitan wyruszył na front, gdzie zginął i tajemnicę miejsca ukrycia skarbu zabrał do grobu.

Bogactwa Miszy

Historia o odeskim bandycie Mychajle Winnickim, bardziej znanym jako „Japonek”, jest równie popularna. Postanowił on wspomóc władze, organizując oddział złożony z złodziei, rabusiów i anarchistów. Według legendy, Japonek-Misza ukrył w odeskich korytarzach skarb zdobyty z kradzieży złota i nagród za działalność przemytniczą. Badacze uważają, że w kryptach mogą być ukryte wszystkie skarby skradzione z miejskiego banku. Dlatego poszukiwaczy skarbów w odeskich korytarzach zawsze jest sporo.

Kontrabanda w korytarzach i porwania kobiet

To, że w korytarzach ukrywano bogactwo i przerzucano ogromne ilości towarów kontrabandowych, nie jest zaskakujące. Przykładowo, jedno z ujęć, przez które przemycano nielegalne ładunki, znajdowało się naprzeciwko dzisiejszego Teatru Opery. Istnieje również inna opowieść o wielu porwanych kobietach. Według legend, dla niektórych przemytników przerzut towarów był niewystarczający, dlatego porywali piękne kobiety z Odessy, ukrywali je w labiryntach i następnie przewozili podziemnymi korytarzami na prywatne statki.

Ciekawostki

Co łączy Odessę, Rzym i Paryż? Katakumby. W Ukrainie są one najmłodsze i najdłuższe. Uważa się, że z miasta podziemnego nie można niczego wynosić. Jeśli już się na to zdecydujesz, musisz zostawić coś w zamian, aby błąkające się tam duchy nie miały ci tego za złe.

Temperatura pod ziemią wynosi około +14°C przez cały rok. Głębokość katakumb w niektórych miejscach sięga 100 metrów. Katakumby w Odessie są jednymi z najmniej zbadanych tego typu obiektów na świecie, co sprawia, że są one również bardzo niebezpieczne – co roku kilka osób znika bez śladu w tych podziemnych labiryntach.

Badania tych podziemnych labiryntów rozpoczęto już w odległym 1928 roku. Wtedy ekspedycje były w stanie sporządzić pierwsze mapy podziemi, oznaczyć studnie, korytarze, korytarze i naturalne jaskinie krasowe.

Aby dowiedzieć się więcej o legendarnych korytarzach, w Odessie istnieje muzeum „Tajemnice podziemnej Odessy”. Goście mogą odwiedzić system podziemnych labiryntów, kamieniołomy, zobaczyć miejsca, gdzie wydobywano kamień na potrzeby budowy Odessy. W podziemnych labiryntach można zobaczyć unikalne bazy partyzantów, miejsca, które służyły im za schronienia. W osobnych sekcjach znajduje się sala masońska i muzeum górnictwa, w którym można zobaczyć narzędzia górników i przedmioty codziennego użytku. Jeżeli zaciekawił cię temat to nie zapomnij dodać podziemia jako punkt swojej wycieczki do Odessy.