Wbrew pozorom, opieka nad seniorem nie sprowadza się wyłącznie do podawania leków i pomocy w codziennych czynnościach. Warto bowiem zadbać również o atrakcyjne wypełnienie ich czasu wolnego tak, by upływał on w przyjemnej atmosferze. Co więcej, aktywność fizyczna i psychiczna stanowią solidne podłoże dobrego zdrowia i samopoczucia, o czym warto pamiętać, organizując zajęcia dla osób starszych. Na które z nich warto się zdecydować? Podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

W jaki sposób wybrać zajęcia, odpowiednie dla seniorów?

Jak przeczytać można na stronie https://holi-care.pl/dom-seniora-krakow/, prowadzonej przez prywatny dom opieki w okolicach Krakowa, ciekawa organizacja czasu wolnego osób starszych i niepełnosprawnych to istotny czynnik warunkujący zdrowie psychiczne. Najważniejszym elementem w jej panowaniu powinno być jednak dostosowanie zajęć zarówno do potrzeb, jak i możliwości seniorów.

Jak wiadomo, podeszły wiek wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które należy wziąć pod uwagę, również w trakcie planowania czasu wolnego. To właśnie stan zdrowia powinien warunkować podejmowaną aktywność. Niektóre schorzenia determinują bowiem konieczność rezygnacji z określonych rodzajów zajęć. To chociażby pogarszający się wzrok, postępująca demencja czy problemy ze słuchem.

Planując czas wolny seniorom, warto również dowiedzieć się, jakie są ich pasje i zainteresowania oraz preferencje w zakresie pracy grupowej lub indywidualnej.

W jaki sposób dbać o aktywność fizyczną osób starszych?

Czasami najprostsze czynności, jak pomoc w gotowaniu lub drobne prace domowe, mogą poprawić samopoczucie i zbudować na nowo poczucie własnej wartości. Warto więc angażować osoby starsze w zwykłą aktywność dnia codziennego, by czuły się one nadal potrzebne i akceptowane w środowisku, w którym funkcjonują.

Często jednak zdarza się, że stan seniora wymaga całodobowej opieki, a jego aktywność jest mocno ograniczona. W artykule “Kiedy zdecydować się na dom opieki?” podkreślono, że umieszczenie osoby starszej w placówce opiekuńczej jest dobrym rozwiązaniem, gdy rodzina nie jest w stanie zapewnić jej odpowiedniego wsparcia, a rosnące poczucie osamotnienia determinuje kolejne problemy. Co ważne, w domach opieki szczególną uwagę przykłada się właśnie do stosownej aktywności fizycznej, warunkującej jak najdłuższą sprawność.

Ruch, również ten na świeżym powietrzu, ułatwia bowiem zasypianie, buduje odporność organizmu i dotlenia go, opóźnia procesy starzenia i znacząco podnosi poziom endorfin, nazywanych nie bez przyczyny hormonami szczęścia. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będą spacery, gimnastyka dostosowana do możliwości seniorów, a także ogrodnictwo czy taniec, który stanowi przyjemną odskocznię od monotonii dnia codziennego, ale również pozwala na nawiązanie nowych znajomości i wartościowe spędzenie wolnego czasu.

Sprawność psychiczna w podeszłym wieku – jak o nią zadbać?

Problemy z pamięcią i postępująca demencja sprawiają, że jakość życia znacząco obniża się wraz z wiekiem. Jak się jednak okazuje, objawy te można zahamować, proponując seniorom ćwiczenia z zakresu koncentracji i spostrzegawczości. Będą to m.in. gry planszowe i karciane, które w doskonały sposób wypełnią czas wolny. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy rysowanie to nie tylko atrakcyjny, ale również i kreatywny sposób na to, by zaangażować seniorów w prace twórcze.

Dobrym pomysłem będzie też szydełkowanie, usprawniające manualnie, ale przynoszące również relaks i wyciszenie. W ten sposób powstać mogą wyjątkowe dekoracje i ozdoby, które zostaną wykorzystane np. w okresie świątecznym. Poza istotnym walorem praktycznym takie zajęcia pobudzą do pracy lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną m.in. za pamięć oraz zdolność do racjonalnego i logicznego myślenia. Warto więc wprowadzić je do codzienności seniorów, by jak najdłużej zachowali oni sprawność psychiczną, warunkującą w ze znaczącym stopniu jakość codziennego funkcjonowania.